Viens no veidiem kā uz visiem laikiem atbrīvoties no šobrīd iekrātajiem parādiem ir maksātnespējas process. Maksātnespējas ietvaros parādnieks ik mēnesi maksā vienu trešo daļu no saviem ienākumiem kreditoriem. Lielākā daļa pirms pieteikties maksātnespējai vispirms skatās, ko piedāvā kredītu apvienošana bez ķīlas vai pārkreditācija. Pēdējais variants var palīdzēt samazināt aizdevuma izmaksas, taču nav risinājums, ja parādu kopējā summa ir pārlieku liela un to nav iespējams vairs līdzsvarot.
Kurš var pieteikties maksātnespējai ?
Lai kvalificētos maksātnespējas procesam parādniekiem ir jāatbilst vairākiem kritērijiem:
- neizpildāmu parādsaistību, kuru izpildes termiņš ir iestājies pārsniedz 5000 eiro;
- neizpildāmu parādsaistību, kuru izpildes termiņš iestāsies gada laikā pārsniedz 10000 eiro;
- nav iziets maksātnespējas process pēdējo 3 gadu laikā;
- neesat melojuši kreditoriem par saviem īpašumiem un ienākumiem, kā arī neesat slēpuši savus ienākumus.
Procedūras ietvaros pieteikums un papildus dokumenti tiek nosūtīti uz tiesu, kas izskata pieteikumu rakstveida procedūrā. Ja pieteikums tiek apstiprināts, nākamais solis ir parādsaistību dzēšanas plāna izveide, bankrota procedūra un administratora nozīmēšana. Bankrota procedūras ietvaros administrators pārdod visus īpašumus un kustamo mantu un pēc tam parādnieks maksā 1/3 daļu no saviem ienākumiem kreditoriem ik mēnesi. Papildus jārēķinās ar izmaksām 740 eiro apmērā, t.i. depozīts, kas jāieskaita Maksātnespējas likumā norādītajā kontā vēl pirms pieteikuma iesniegšanas tiesā.
Kas notiek, pabeidzot maksātnespējas procesu?
Veiksmīgi noslēdzot maksātnespējas procesu, parādniekam tiek dzēstas iepriekšējās saistības un aizdevēji vairs nevar prasīt naudas atmaksu. Attiecībā uz bankām šie nosacījumi darbojas lieliski, bet to, kā šādu variantu uztver privātpersonas, kuriem nauda vairs netiks atmaksāta mēs varam vienīgi nojaust. Lai maksātnespēja būtu veiksmīga, ir svarīgi pildīt saistību dz”sanas plānu ļoti rūpīgi. Ja saistības tiek pārkāptas, tiesa var anulēt plānu un pārtraukt procesu. Ja tas notiek, atkārtoti pretendēt uz iespēju bankrotēt likumīgā ceļā ir iespējams vien pēc vairākiem gadiem. Tiem, kuri plāno izmantot šo iespēju, ir būtiski noskaidrot visas nianases. To var izdarīt, lasot maksātnespējas likumu vai konsultējoties ar kādu pieredzējušu juristu. Maksa par jurista pakalpojumiem, visticamāk, būs vismaz pāris simti eiro, līdz ar to pirms pieteikšanās ir vērts apsvērt vai apvienot kredītus neizmaksā lētāk. Protams, katrs gadījums ir atšķirīgs. Rēķiniet, domājiet, pieņemiet izsvērtu lēmumu.
Vai es varu aizņemtiet atkārtoti pēc maksātnespējas?
Parādnieku datu bāzēs informācija par pārkāpuma faktu glabājas vēl 3 gadus pēc pārkāpuma labošanas. Tas nozīmē, ka pat pēc maksātnespējas procesa pabeigšanas, ziņas par to būs redzamas citiem komersantiem vēl vismaz 36 mēnešus. Šeit gan rodas jautājums, vai cilvēks, kurš ir izgājis maksātnespējas – bankrota procedūru vēl kaut reizi dzīvē vēlēsies ņemt aizdevumu. Uz šo jautājumu ir jāatbild katram pašam.